Š.m. vasario 25-27 d. LSMU Gyvulininkystės instituto Lietuvos ūkinių gyvūnų genetinių išteklių apsaugos koordinavimo centro darbuotojai kartu su kolegomis dalyvavo ES H2020 mokslo ir inovacijų projekto „VIETINIŲ KIAULIŲ VEISLIŲ IR PRODUKCIJOS ĮVAIROVĖ AUKŠTOS KOKYBĖS PRODUKTAMS GAMINTI SUBALANSUOTOS KIAULIENOS GAMYBOS GRANDYSE“ generalinėje asamblėjoje ir partnerių pasitarime-konferencijoje Liublianoje.
Projekto tikslas buvo pagilinti žinias, sugebėjimą ir įgūdžius, būtinus esamų ir naujų subalansuotų kiaulienos gamybos grandžių, pagrįstų Europos vietinių kiaulių genetinių išteklių (veislių) panaudojimu aukštos kokybės sveikiems produktams, atitinkantiems visuomenės poreikius vartojimo, gyvūnų gerovės, aplinkos ir kaimo vystymosi atžvilgiu. Projektą vykdė 25 partneriai su 12 trečiųjų partnerių iš 9 Europos šalių. Į projektą įtrauktą 20 Europos vietinių kiaulių veislių. Lietuvą projekte atstovauja LSMU Gyvulininkystės institutas nuo visiško išnykimo išsaugojęs senąsias Lietuvos vietines ir senojo genotipo Lietuvos baltąsias kiaules su trečiuoju partneriu Lietuvos nykstančių ūkinių gyvūnų augintojų asociacija.
Konferencijos metu didelis dėmesys buvo skiriamas genetinių ir mėsos kokybės tyrimų ir išskirtinių produktų gamybos rezultatams aptarti. Smagu pasidžiaugti gautais tyrimų rezultatais, kurie identifikuoja ir charakterizuoja Lietuvos vietines ir senojo genotipo Lietuvos baltąsias kiaules kaip unikalias veisles turinčias išskirtinių savybių. Pavienių nukleotidų polimorfizmo tyrimais (SNP) nustatyta, kad mūsų vietinės kiaulės genetiniame lygmenyje turi geros mėsos kokybės potencialą ir pasižymi dideliu atsparumu.
Tačiau gaila, kad Lietuva turėdama tokias išskirtines veisles negali pasigirti išskirtinių produktų gamyba taip kaip Ispanija, Italija ar Vokietija. Tikimės, kad publikuoti tyrimų rezultatai paskatins imtis veiksmų išskirtinės produkcijos gamybai iš Lietuviškų veislių kiaulių.
Ūkinių gyvūnų veisles galime išsaugoti tik radus jų plataus panaudojimo galimybes.
Vienas iš projekto rezultatų yra tarptautinės monografijos išleidimas „EUROPEAN LOCAL PIG BREEDS-DIVERSITY AND PERFORMANCE“, 2019 m., kurią jau galite rasti šiuo internetiniu adresu: nuoroda