ES yra didžiausia kiaulienos ir kiaulienos produktų eksportuotoja pasaulyje – kasmet eksportuojama beveik 5 mln. tonų, todėl tai yra viena iš svarbiausių ekonominių veiklų Europos ūkininkavimo sektoriuje. Kiaulininkystė sudaro 8,5 % visos ES 27 žemės ūkio sektoriaus produkcijos. Pasaulinė kiaulienos paklausa didėja, todėl gali padidėti gamyba Europoje.
Tačiau kiaulių auginimo pramonė ir toliau susiduria su rimta afrikinio kiaulių maro (AKM) grėsme, kuri daro didelę ekonominę žalą visoje Europoje ir už jos ribų. Ši labai užkrečiama liga plinta Europos regionuose, kurie anksčiau nebuvo paveikti.
Afrikinis kiaulių maras (AKM) yra pražūtinga liga, kuria serga naminės ir laukinės kiaulės. Šis virusas yra nekenksmingas žmonėms, tačiau daugelyje šalių sukelia didelių socialinių ir ekonominių sutrikimų. AKM paveiktos teritorijos patiria didelių finansinių nuostolių dėl gyvūnų praradimo, gyvūnų ir mėsos eksporto apribojimų bei kontrolės priemonių išlaidų. Šios ligos išnaikinimas gali užtrukti keletą metų.
Šiuo metu Europoje nėra patvirtintų vakcinų nuo AKM, todėl dėl protrūkio paveiktoje vietovėje gali būti paskersta daugybė ūkyje laikomų kiaulių. Ši liga vis dar paplitusi daugelyje Europos šalių (Bulgarijoje, Graikijoje, Čekijoje, Estijoje, Vokietijoje, Vengrijoje, Italijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Lenkijoje, Rumunijoje, Slovakijoje) ir keturios kaimyninės šalys (Moldova, Ukraina, Serbija ir Šiaurės Makedonija),, kuri turi įtakos naminėms kiaulėms ir šernams, nors įvairiose srityse esama svarbių skirtumų.
Kadangi AKM protrūkis gali turėti tokį niokojantį poveikį, prevencija, aptikimas ir pranešimai yra labai svarbūs norint pažaboti šią mirtiną ligą. Šia kampanija siekiama didinti ūkininkų, veterinarijos gydytojų ir medžiotojų informuotumą, suteikiant bendrą supratimą apie AKM, kuriuo galėtų dalytis nacionalinės, regioninės ir vietinės gyvūnų sveikatos specialistų organizacijos. Kampanija taip pat siekiama pagreitinti pranešimų teikimą ir pereiti prie ligos plitimo prevencijos.
Šį priemonių rinkinį sudaro: kampanijos pagrindimas, infografikas, paruošti naudojimui socialinių tinklų įrašai, kurie gali būti naudojami siekiant informuoti apie AKM simptomus, taikytinas saugos priemones ir į ką kreiptis kilus įtarimams.
Europos maisto saugos tarnybos inicijuota kampanija siekiama paremti šalis, esančias greta paveiktų regionų, ir siekti išnaikinti afrikinį kiaulių marą Europoje.
Daugiau informacijos: Europos maisto ir saugos tarnyba: https://www.efsa.europa.eu/