2024 m. spalio 17 d. LSMU Gyvulininkystės institute įvyko ERFP ad-hoc veiksmo - Šiaurės šalių vietinių arklių tinklo tarptautinis susitikimas. Renginį organizavo ERFP (Ūkinių gyvūnų genetiniai ištekliai Europoje), Nordgen ir LSMU Gyvulininkystės institutas. Renginys sukvietė ekspertus ir entuziastus, dalyvavusius tiesiogiai ir nuotoliniu būdu, aptarti vietinių arklių veislių išsaugojimą bei jų ateities perspektyvas Šiaurės ir Baltijos regionuose. Susitikime dalyvavo atstovai iš įvairių šalių: Norvegijos, Jungtinės Karalystės, Lenkijos, Latvijos, Estijos, Lietuvos, nuotoliniu būdu dalyviai prisijungė iš Švedijos, Suomijos, Slovėnijos, Rumunijos, Prancūzijos ir Farerų salų.
Renginio rytinėje sesijoje daugiausia dėmesio buvo skirta duomenų analizei, įskaitant DAD-IS duomenų atnaujinimus ir diskusijas apie kilmės knygas bei fenotipų analizę.
Po pietų vyko seminaras "Vietiniai arkliai Šiaurės ir Baltijos regione". Lietuvos ūkinių gyvūnų apsaugos koordinavimo centro vadovė Rūta Švesitienė pristatė vykdomo ERFP ad-hoc veiksmo rezultatus bei kylančius iššūkius. Seminaras apėmė įvairius pranešimus, tokius kaip Almos Račkauskaitės „Lietuvos paveldas - Žemaitukai: tiltas tarp tradicijos ir šiuolaikinio naudojimo“, Beatos Smulskos „Šaltakraujų arklių panaudojimo perspektyvos žemės ūkyje, turizme, terapijoje ir kituose sektoriuose“ bei Laine Orbidane "Latvijos sunkiųjų šiltakrajų arklių darbingumo linijinis vertinimas". Taip pat buvo aptariami vietinių arklių veislių Estijoje ir Farerų salose iššūkiai bei galimybės, o pristatyme apie NaNo arklių projektą buvo nagrinėjamas genominių tyrimų vaidmuo tvariam veisimui.
Renginys baigėsi diskusija, skirta duomenų galutiniam apdorojimui, ir vizitu į LSMU Gyvulininkystės instituto kriokoncervavimo laboratoriją bei labiausiai lauktą žemaitukų ūkį.
Dėkojame visiems dalyviams už jų indėlį ir įdomias diskusijas. Susitikimas buvo vertinga galimybė dalintis žiniomis ir stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą siekiant išsaugoti mūsų bendrą žirgų paveldą.