2019 m. gegužės 24 d. Baisogalos dvare buvo surengta paroda „Kūrybiškas požiūris į saugomas ūkinių gyvūnų senąsias veisles“, kurią organizavo Lietuvos nykstančių ūkinių gyvūnų augintojų asociacija.
LSMU Gyvulininkystės institute Lietuvos ūkinių gyvūnų genetinių išteklių parodos rengiamos nuo 2008 metų. Parodos tikslas buvo skatinti Lietuvos senųjų gyvūnų veislių išsaugojimą ir atgaivinti senąsias mažo ūkio tradicijas bei puoselėti tautinį paveldą. Saugant senąsias Lietuvos ūkinių gyvūnų veisles, saugomos ir iš senovės atkeliavusios tradicijos bei mūsų istorija. Tad norint tęsti šias tradicijas, būtina perduoti patirtį iš kartos į kartą. Svarbu pabrėžti poreikio išsaugoti senąsias veisles svarbą. Tai yra Lietuvos ūkinių gyvūnų nacionalinių genetinių išteklių išsaugojimo dalis ir švietėjiška veikla šių gyvūnų augintojams.
Parodos „Kūrybiškas požiūris į saugomas ūkinių gyvūnų senąsias veisles“ metu buvo siekta pakeisti stereotipinį mąstymą, kad gyvulininkystė yra nuobodi ir neįdomu ir pažvelgti į ją kitaip – kūrybiškai, inovatyviai ir aktyviai. Visi lankytojai gavo lankstinuką, kuriame turėjo atlikti įvairias užduotis, susijusias su ūkiniais gyvūnais. Taip pat prie kiekvienos ūkinių gyvūnų veislės buvo pakabintas QR kodas, kuris buvo skenuojamas išmaniuoju telefonu. Tai yra barkodo tipas, kuris leidžia parodos lankytojams nuskenavus perskaityti naudingą informaciją apie veisles internetiniame LSMU GGI centro puslapyje (gic.lsmuni.lt).
Surengtoje parodoje buvo pristatyti nacionalinių veislių gyvūnai – žemaitukai, stambieji žemaitukai ir Lietuvos sunkieji arkliai, Lietuvos šėmieji, baltnugariai, senojo genotipo Lietuvos žalieji galvijai, vietinės šiurkščiavilnės, Lietuvos juodgalvės avys, vištinės žąsys, lietuvių skalikai, vietinės ožkos. Taip pat buvo eksponuojami triušiai bei balandžiai.
Renginio lankytojai turėjo galimybę ne tik susipažinti su saugomais Lietuvos ūkiniais gyvūnais, bet ir įgyti žinių apie saugomų ūkinių gyvūnų auginimą bei panaudojimą Lietuvoje, susipažinti su išskirtinėmis jų ūkinėmis savybėmis bei pasikeisti naujausia patirtimi ir idėjomis. Vaikams buvo įrengta edukacinė zona, kur buvo piešiama, šokama, dainuojama, dekoruojami vaikų veidai, taip pat buvo įrengtas labirintas. Ypatingo mažųjų dėmesio sulaukė „Mokslo laboratorija“ - įvairūs užsiėmimai su azotu. Vyko tautinio paveldo ir senųjų veislių produkcijos gaminių mugė. Taip pat parodos dalyviai turėjo galimybę pasivažinėti įspūdinga stambiųjų žemaitukų traukiama pašto karieta ir Lietuvos sunkiojo arklio traukiamu vežimu. Parodos metu buvo pademonstruotos Žemaitukų veislės kumelės su šiais metais gimusiais kumeliukais, taip pat lankytojai turėjo galimybę susipažinti su kitų Lietuvos nykstančių ūkinių gyvūnų veislių mažyliais.
Taip pat įpatingo dėmesio ir dalyvių aktyvumo susilaukė parodos metu vykusios žematukų konkūro varžybos. Viso duetų startų skaičius siekė net 46. Raiteliais su žemaitukų veislės žirgais varžėsi trejuose skirtingo pasiruošimo lygio konkūro rungtyse, o apdovanojami taurėmis, medaliais, rozetėmis bei specialiasiais prizais buvo 5 pirmąsias vietas užėmę duetai atskirose rungtyse. Debiutantų taurės rungtyje penktą vietą iškovojo Emilija Pociūtė su Aukuru, ketvirtąją - Mireta Petrauskaitė su Ardu, trečiąją - Emilija Pociūtė su Kurše, antrąją - Brigita Jokšaitė su Alūna, pirmąją - Alma Račkauskaitė su Almiu. Genofondo taurė rungtyje, kur kliučių akštis buvo 70 cm, penkti buvo Neringa Laurinaitytė su Aukuru, ketvirti - Brigita Jokšaitė su Alūna, treti - Alma Račkauskaitė su Kikiriu, antri - Evita Černiauskaitė su Turkiu, pirmi - Ugnė Šveistytė su Kalmanu. Sudėtingiausioje prof. J. S. Šveisčio taurės rungtyje, kur kliūčių aukštis siekė 90 cm, penktąją vietą laimėjo Ugnė Šveistytė su Kalmanu, ketvirtąją - Augustė Eidukaitytė su Prapuntu, trečiąją - Neringa Laurinaitytė su Aukuru, antrąją - Alma Račkauskaitė su Kikiriu, pirmąją - Ugnė Veckaitė su Utrafu.
Parodoje apsilankė daugiau kaip 300 dalyvių: darželinukai bei moksleiviai iš Radviliškio ir Radviliškio rajono mokyklų, Kauno kolegijos studentai, ūkininkai, Baisogalos bendruomenės gyventojai, Žemaitukų arklių augintojų asociacijos nariai, Lietuvos nykstančių ūkinių gyvūnų augintojų asociacijos nariai, Žemės ūkio ministerijos ir Žemės ūkio rūmų atstovai. Taip pat aktyviai renginyje dalyvavo ir Radviliškio rajono gyventojai.
Dėkojame visiems atvykusiems ir dalyvavusiems. Ypatingai dėkojame pagrindiniams parodos rėmėjams LT Žemės ūkio ministerijai ir Žemės ūkio rūmams bei visiems kietiems, prisidėjusiems, kad šis renginys įvyktų ir kad būtų atkreiptas dėmesys į senąsias saugomas ūkinių gyvūnų veisles. Taip pat sveikiname varžybų dalyvius ir nugalėtojus. Tikimės pasimatyti ir kitas metais.
Daugiau renginio akimirkų galite rasti mūsų Facebook paskyroje: Facebook galerija